اهم اخبار » بخشداری کهریزک
کد خبر : 9324
دوشنبه - ۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳

بخشدار کهریزک:مرکز هاشمی نژاد باید به مرکز خدمات درمانی تبدیل شود

مرکز درمانی شهید هاشمی‌نژاد کهریزک، سالها است که به دلیل ادعای سازمان بهزیستی بر سر تولیت این مرکز، متروکه شده و مردم این منطقه از خدمات درمانی محروم هستند و اکنون در روز عید قربان به بهانه توزیع نذورات قربانی بار دیگر قصد داشتند از این مجموعه برای اهداف و منافع خود استفاده کنند.

بخشدار کهریزک:مرکز هاشمی نژاد باید به مرکز خدمات درمانی تبدیل شود

به گزارش روابط عمومی بخشداری کهریزک، مرکز درمانی شهید هاشمی‌نژاد کهریزک به عنوان تنها مرکز درمانی این بخش، توسط خانم فخرالدوله در دوره قاجار با نیت مریض‌خانه و خدمات عامه وقف شده است و حسب‌نظر واقف مقرر شده بود که از سال ۱۲۹۹ برای درمان و نگهداری بیماران بومی استفاده شود.
اما سازمان بهزیستی ادعا دارد که این مرکز به منظور ارائه خدمات به جامعه هدف بهزیستی و با هدف نگهداری از معلولان تأسیس شده، بنابراین با وجود گذشت بیش از یک قرن، به نیت حسنه واقف عمل نشده و ظرفیت وقف شده به استفاده مورد نظر واقف نرسیده است.
طی سال‌های گذشته به دلیل مناقشات سازمان‌های اوقاف و بهزیستی بر سر تولیت مرکز درمانی شهید هاشمی‌نژاد کهریزک، مردم این منطقه از خدمات درمانی محروم هستند و این مرکز که متروکه و طبق بند ۲۰ ماده ۵۵ شهرداری پلمب شده است، هیچ بهره‌وری ندارد و پیگیری قضایی برای تعیین تکلیف این مجموعه یک هکتاری ادامه دارد.
در آستانه عید قربان، بار دیگر مناقشه بر سر تولیت این مجموعه از سر گرفته شد زیرا بهزیستی خود را مالک این مجموعه دانسته و قصد داشته برای دریافت نذورات قربانی از این مرکز استفاده کند اما مجموعه حاکمیتی بخش کهریزک، بهزیستی را فاقد مجوز برای این کار دانسته و به دلیل شرایط کرونایی، امورات ذبح دام عید قربان را به کشتارگاه‌های دارای مجوز محول کرده است ضمن آنکه طبق نیت واقف، سازمان اوقاف را به عنوان تولیت این مجموعه می‌داند.
*مرکز درمانی نباید به عنوان کشتارگاه استفاده شود
امین بابایی بخشدار کهریزک در پاسخ به اظهارات مدیر بهزیستی شهرستان ری درخصوص پلمب مرکز شهید هاشمی نژاد بیان کرد: مرکز شهید هاشمی نژاد کهریزک براساس نیت واقف باید به عنوان مریض خانه به مردم کهریزک خدمات درمانی ارائه دهد.
وی با بیان اینکه متولی این مجموعه، سازمان اوقاف است، گفت: در ادوار گذشته، جلساتی با حضور مجمع نمایندگان تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری تشکیل شده و پیگیری حقوقی در حال انجام است.
بخشدار کهریزک ادامه داد: پیگیر مطالبات مردم کهریزک برای تحقق نیت واقف هستیم اما بهزیستی با نگاه تک بعدی و یک طرفه منافع خود را دنبال می‌کند و برخلاف نیت واقف و استفتائیه مقام معظم رهبری، موضوع اجرای طرح خدمات درمانی را در این مجموعه دایر نکرده و به دنبال اهداف خود صرفا در حوزه معلولان است.
بابایی با بیان اینکه سیاستگذاری‌های شهرستان اجازه نخواهد داد که کهریزک حیات خلوت اقدامات بسیاری از مدیران سطوح بالا باشد، تصریح کرد: در ادوار گذشته این مرکز درمانی برای نگهداری معلولان دایر بود که تجمعات مردمی و التهابات عمومی شدیدی ایجاد کرد و مسؤولان وقت، تصمیم به جمع آوری و تخلیه این مجموعه کردند و یک سری تصمیمات گرفته شد که محقق نشد و طی سال‌های گذشته این مجموعه متروکه است و هیچ استفاده‌ای نمی‌شود.
وی در ادامه بیان کرد: به دلیل اینکه زیرساخت‌های توسعه این مرکز درمانی ضعیف است، مشکل فاضلاب دارد و نکات بهداشتی نیز رعایت نمی‌شد، شهرداری طبق بند ۲۰ ماده ۵۵ اقدام به اخذ حکم پلمب مجموعه کرده بود و در حال حاضر این مجموعه هیچ بهره وری ندارد.
بخشدار کهریزک ضمن انتقاد از اینکه مجموعه درمانی نباید به مرکز نگهداری دام و کشتارگاه تبدیل شود، تاکید کرد: به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا اعلام شده بود که هیچ‌گونه کشتار، ذبح و دریافت نذورات قربانی دام انجام نشود و در این راستا مجموعه حاکمیتی بخش، طی جلسات متوالی در قالب صورت‌جلسه تجمیعی موضوع را به بهزیستی اعلام کرد اما این سازمان هیچ تمکینی نکرد.
بابایی اضافه کرد: عدم تمکین بهزیستی باعث شد که جلوی این کار گرفته شود و اجازه ندهیم از این مرکز برای منافع گروه خاص بهره برداری کنند.
وی با بیان اینکه در روز عید قربان هیچ ممانعتی برای اجرای فرایند خدمات‌رسانی به محرومان جامعه، معلولان و خانواده بهزیستی نداریم، یادآور شد: بزرگترین مرکز نگهداری سالمندان کشور، سرای احسان و مرکز نگهداری معلولان ذهنی حرکتی فرزندان من در سطح بخش کهریزک قرار دارند و نذورات بسیاری از امور خیریه در این فضا انجام گرفته است.
بخشدار کهریزک بیان کرد: ۵ کشتارگاه مجاز در این منطقه کار خدمات دهی برای کشتار نذورات و قربانی‌ها را انجام دادند و مراکز دیگر از جمله مرکز درمانی شهید هاشمی نژاد مجوز ذبح و کشتار دام نداشتند و بهزیستی بدون اخذ مجوز اقدام به تبلیغات و نصب بنر برای دریافت نذورات کرده بودند که برای ممانعت از تجمع و جلوگیری از شیوع کرونا، جلوی این کار گرفته شد.
بابایی در پایان با تاکید براینکه این مجموعه طبق نیت واقف باید به مرکز خدمات درمانی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: باتوجه به موضوع حقوقی و پیگیری های ضمنی و نسبی، بهزیستی را مکلف کردیم که نیت واقف را محقق کند و در تعامل با اوقاف به نفع مردم منطقه همکاری کند اما هیچ تمکینی نکردند.
انتهای پیام/